Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Kultura

Prasłowiański Jarmark Mogilski
2009-06-27
Zbliża się Jarmark Mogilski - festyn łączący tradycję ze współczesnością. Będzie więc staropolskie jadło i napitki, rycerskie walki i pokazy rzemiosła, zaś obok nich nowoczesna muzyka, fotografia i spektakle.

- Kluczem do narysowania mapy jarmarku nowohuckiego będzie cień wielkiej jabłoni, jako symbol urodzaju życia i przemijania. To na jej planie wybudowana zostanie kraina wiecznego źródła. Jarmark Mogilski ma bowiem na celu przywołanie i ożywienie tradycyjnych przestrzeni, na których została wybudowana Nowa Huta - mówi Małgorzata Szydłowska, autorka programu imprezy organizowanej w ramach jubileuszu 60-lecia Nowej Huty.

Jak na prawdziwy jarmark przystało, będą więc kramy i stragany, a na nich tradycyjne rzemiosło, biżuteria artystyczna, produkty z wikliny, ludowa rzeźba, ręcznie tkane koronki, chleby pieczone na zakwasie, miody prosto z ula, tradycyjne napitki piwne z prawdziwego zacieru i fermentu, soki wyciskane z owoców.

W słowiańskiej wiosce będzie się można spotkać oko w oko z prasłowianami, którzy nauczą nas, jak zrobić koło, uwędzić ryby, ulepić garnki, wypleść bicz albo sznur. O swym fachu opowiedzą też cieśla, szewc i bednarz. Przepięknej urody Słowianka zaprezentuje rewię mody (starosłowiańskiej - oczywiście), a o względy białogłowy walczyć będą rycerze. Wróżka przepowie przyszłość - i to nie tylko w Nowej Hucie. Będzie też Ekowyspa, gdzie pasjonaci zdrowego jedzenia skosztują zupę serwatkową, pierożki, sery, wędliny, naleśniki, ale będą też mogli spróbować własnych sił w gotowaniu oraz w konkursie na dojenie krowy i ubijanie masła.

Organizatorzy pikniku w Mogile przewidzieli sporo atrakcji dla najmłodszych. Będzie minizoo, przejażdżki kolaską oraz wyprawa tropem najstarszych zagadek historii. A do tego zabawa z odczytywaniem znikającego pisma, badanie hieroglifów i wykopanych z ziemi artefaktów oraz prasłowiańskich pamiętników, które mają pomóc rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci księżniczki Wandy oraz historię Mogiły. Na maluchy czekać też będzie chlebowa chata, drewutnia, wielkie pranie, mątewka i wiele innych interesujących sprzętów.

Nowohucka impreza to także okazja do spotkania z niezwykłą kulturą i sztuką. Warsztaty gry na etnicznych instrumentach poprowadzi słynny zespół Karpaty Magiczne, który sam da później koncert. W świat nowoczesnych góralskich dźwięków zabierze nas z kolei formacja Psio Crew.

Na jarmarku zobaczymy także teatr. Ten współczesny, choć nieraz nawiązujący do prastarych mądrości i wierzeń. Obok nowohuckich i romskich baśni będą poważne spektakle z Łaźni Nowej ("Supernova" M. Wierzchowskiego i "Krwawe Wesele" B. Szydłowskiego). Wstęp na spektakle, jak i na całą imprezę, jest bezpłatny, ale by mieć pewność, że znajdzie się miejsce siedzące, trzeba je wcześniej zarezerwować w teatrze Łaźnia Nowa (tel. 012 680 23 40 lub bilety@laznianowa.pl).

Jarmark Mogilski odbędzie się na błoniach w Mogile w sobotę i niedzielę (4-5 lipca). Każdego dnia potrwa od godz. 12 do północy.

Za: Gazeta.pl
Tomasz Handzlik

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100