Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Filmy

"Balladyna" w wersji współczesnej
2009-07-24

Logując się w serwisie Facebook.com teraz do grona znajomych możemy dołączyć Balladynę. Nie tę, którą zapamiętaliśmy ze skostniałej lektury szkolnej, ale poddaną gruntownemu liftingowi. Nowa Balladyna bardziej niż potępioną księżniczkę z dramatu Słowackiego ma przypominać Dodę – celebrytkę, której twarz znamy z okładek kolorowych czasopism.
 
Nie wiemy, na ile skuteczny okaże eksperyment Dariusza Zawiślaka, który akcję romantycznego dzieła postanowił osadzić w czasach współczesnych, jak na razie bowiem docierają do nas coraz oryginalniejsze pomysły promocyjne wokół filmowej "Balladyny". Reżyserowi udało się ściągnąć na plan gwiazdę światowego formatu – Faye Dunaway (ta, co znamienne, wcieli się w postać Pustelnika), a niewykluczone, że jedną z piosenek na ścieżkę dźwiękową wykona wokalista Simply Red, Mick Hucknall. Ale to jeszcze nic. Użytkownikom Facebooka twórcy filmu proponują rozwiązanie quizu pod tytułem "którą postacią z Balladyny jesteś?" oraz wysłanie znajomym prezentów w imieniu mrocznej bohaterki: zatrutego ciasteczka, spleśniałego miodu lub toksycznych kwiatów. Dobrze, że Słowacki dzisiejszych czasów nie doczekał, bo odobny prezent z okazji dwusetnych urodzin mógłby przyprawić nieszczęsnego wieszcza o drgawki...
 
Ale nawet romantyczny geniusz, żyjąc w dzisiejszych czasach, musiałby zasięgnąć rady kilku speców od marketingu. Czytelnikom i widzom coraz mniej odpowiada rola biernych obserwatorów. Chcemy mieć poczucie, że powieściowy lub filmowy świat jest na wyciągnięcie ręki, a fikcyjne postacie to swojaki, których mamy szansę poznać w każdej chwili. To dlatego twórcy filmowi coraz częściej zakładają profile na popularnych serwisach społecznościowych. Balladyna nie jest jedyną filmową bohaterką, która znalazła się na Facebooku. Na portalu znajdziemy profile Różowej Pantery i Wolverine'a. Tam też swoje najnowsze filmy promują choćby Quentin Tarantino czy Lars von Trier.

Tak więc wkrótce Balladyna zostanie naszą koleżanką. I być może nie byłoby w tym zabiegu nic zaskakującego. Pytanie, czy każda postać nadaje się na popkulturowego bohatera. Czy widzów do kina da się przyciągnąć tylko wtedy, gdy z księdza Popiełuszki zrobi się Jamesa Bonda, a z Balladyny – Dodę?

Premiera filmu 4. września. Projekt zrealizowany został ku czci Juliusza Słowackiego z okazji 200. rocznicy jego urodzin. Oficjalna strona filmu: www.balladyna.adyton.eu/.

mat. producenta

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100