Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Filmy

Trzygłowska drużyna w filmie o wikingach
2009-08-06

Pierwsze zdjęcia na planie filmu przygodowego "Raiders: The Raven and The Cross". Przez cztery dni ekipa filmowa będzie kręcić zwiastun tej międzynarodowej produkcji w Szczecinie i Wolinie.


W środę fragment Puszczy Bukowej zamienił się w obozowisko i pole bitwy wikińskich wojowników. Szczękał oręż, donośnie wybrzmiewały okrzyki wojenne postawnych mężczyzn w strojach wojennych sprzed wieków. Wokół rozstawionych namiotów krzątali się charakteryzatorzy oraz pozostali członkowie ekipy filmowej.

- To ekscytująca produkcja - mówi szwedzki aktor Jerker Fahlstrom. - Jeszcze nigdy nie uczestniczyłem w historycznym widowisku. W filmie nie zabraknie ognia, walk, efektów specjalnych, gonitw konnych.


Na planie filmowym było ok. 80 osób: aktorzy, reżyser, specjaliści od efektów specjalnych. - Ekipa jest międzynarodowa - podkreśla Sławomir Ciok z Icebreaker Films, jednego z producentów filmu. - W Szczecinie są aktorzy z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Stanów Zjednoczonych.

Realizacja trailera, czyli zwiastuna filmu fabularnego "Raiders: The Raven and The Cross" (Najeźdźcy: kruk i krzyż) potrwa do soboty.

- Pierwsze ujęcia kręcimy w Puszczy Bukowej - mówi Igor Górewicz, wojewoda drużyny Rodu Trzygłowa i koproducent przedsięwzięcia. - Następnie przenosimy się na rzekę Płonia, gdzie akcja będzie się toczyła na replikach łodzi wikińskich. Pojawimy się także w Lasku Arkońskim. W piątek wyruszamy do Wolina, gdzie resztę ujęć zrealizujemy w skansenie.

Producenci filmu uznali, że Szczecin to idealne miejsce do zrealizowanie zwiastuna. - Puszcza Bukowa jest niezwykła - mówi Sławomir Ciok. - Macie tu miejsca, które przypominają przyrodę sprzed tysiąca lat. Cieszymy się, że nasze starania zdecydowały się wesprzeć władze Szczecina, od których otrzymaliśmy 80 tys. zł netto, czyli ok. jedną trzecią środków potrzebnych na realizację trailera.

Przygotowania do realizacji filmu są współfinansowane przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Celem zapowiedzi przedstawiającej całą produkcję jest zainteresowanie projektem różnych firm, które pomogłyby partycypować w kosztach przedsięwzięcia. Realizacja pełnometrażowego filmu może kosztować bowiem nawet 10 mln euro.

- Korzystamy ze wsparcia marketingowego luksemburskiej firmy EAVE - mówi Sławomir Ciok. - Specjalny pokaz trailera dla branży filmowej odbędzie się za rok podczas festiwalu filmowego w Berlinie.

Akcja filmu toczy się na początku XI wieku, kiedy nad Bałtykiem panowali Jomswikingowie. Historia opowiada o drużynie, która żądna przygód i srebra przemierza Pomorze. Podczas podróży dochodzi do wielu potyczek z Waregami i saskimi żołnierzami. Film wzbogacony zostanie wątkiem miłosnym.

Główną rolę męską, postać Magnusa, ma zagrać Krzysztof Zawadzki. W księżniczkę Mirę wcieli się Agata Buzek.

Scenariusz "Raiders: The Raven and The Cross" napisał jeden z największych znawców wikingów, Brytyjczyk Philip Burthem, reżyseruje Cezary Iber. Wśród producentów filmu jest Sławomir Ciok z Icebreaker Films, Igor Górewicz z firmą Trzygłów oraz amerykańska Jomsviking Production. Cyfrowe efekty specjalne wykona warszawska firma Lightcraft.


Za: Gazeta.pl

Jakub Ziębka

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100