Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Archeologia i rekonstrukcja

Pierwsze domostwa Karpackiej Troi
2008-08-20
W Trzcinicy k. Jasła (Podkarpacie), gdzie trwa budowa Skansenu Archeologicznego "Karpacka Troja", widoczne są pierwsze efekty prac budowlanych. Z chwilą zakończenia wszystkich robót grodzisko będzie jedną z największych atrakcji turystycznych ostatnich lat o zasięgu międzynarodowym.

Jak powiedział autor projektu pod nazwą "Skansen Archeologiczny 'Karpacka Troja' Atrakcją Turystyczną Regionu", archeolog, dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie Jan Gancarski, budowa idzie zgodnie z harmonogramem.

- U podnóża skansenu, w stanie surowym zrekonstruowano już domostwa i osady słowiańskie z IX wieku o konstrukcji zrębowej składające się z sześciu domów, gotowy jest także Pawilon Biletowy. Trwa również zadaszanie Pawilonu Wystawowego, gdzie będą prezentowane efekty wykopalisk archeologicznych w tym właśnie miejscu, budowane są także schody prowadzące na grodzisko "Wały królewskie". Ponadto mocno zaawansowana jest budowa dróg dojazdowych na terenie skansenu - informuje dyr. Gancarski. W najbliższym czasie zostaną wykonane fundamenty pod rekonstrukcję wałów obronnych na Grodzisku, a po zakończeniu robót związanych z zadaszeniem Pawilonu Wystawowego rozpoczną się prace wewnątrz poszczególnych obiektów.

Tegoroczny plan budowy skansenu przewiduje też rekonstrukcję wioski z epoki brązu ludności kultury Otomani-Füzesabony sprzed ok. 1500-1600 r. przed Chrystusem. - Będą to domy o konstrukcji słupowej, oparte na palach wbitych w ziemię, ze ścianami wykonanymi z plecionki gałęzi, wylepionymi gliną. W przeciwieństwie do chat słowiańskich krytych słomą, chaty otomańskie zostaną pokryte trzciną - dodaje Jan Gancarski.

Skansen Archeologiczny "Karpacka Troja" w Trzcinicy to unikalny kompleks najstarszych, ufortyfikowanych osad z początków epoki brązu - 2100-2000 r. przed Chrystusem. Pod kątem budowlanym inwestycja będzie gotowa już w przyszłym roku, a pierwsi turyści będą mogli odwiedzić to miejsce w maju 2010 roku. Całość przedsięwzięcia to koszt ok. 12 milionów złotych. Projekt otrzymał finansowe wsparcie w ramach Norweskiego Mechanizmu Finansowego, pozostała część jest finansowana głównie przez samorząd Podkarpacia, a także powiat, gminę i miasto Jasło.

Skansen Archeologiczny "Karpacka Troja", położony na wzgórzu, gdzie dawniej istniało grodzisko, obejmie powierzchnię ośmiu hektarów i w ocenie specjalistów będzie porównywalny, a nawet bardziej atrakcyjny od położonego na płaskim terenie i młodszego o kilka wieków Biskupina. W osadach sprzed tysięcy lat, a także na grodzisku "Wały królewskie", gdzie zostanie zrekonstruowanych dziewięć odcinków wałów, brama grodu średniowiecznego i część drogi wjazdowej z początku epoki brązu, będzie można zapoznać się z codziennym życiem naszych przodków za pomocą prezentacji multimedialnych. Z kolei w ramach tzw. archeologii doświadczalnej zwiedzający będą mieli okazję zobaczyć, a nawet przeżyć pewien czas w zrekonstruowanej wiosce sprzed tysięcy lat, doglądając zwierząt gospodarskich czy uprawiając rośliny metodami i za pomocą narzędzi z epoki. Obok wielu atrakcji dla zwiedzających w skansenie planowany jest także pokaz produkcji dawnych wyrobów rękodzielniczych.
Za: Mariusz Kamieniecki, Nasz Dziennik

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100