Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Filmy

Prawdziwa historia zbója Janosika
2009-09-05

"Janosik. Prawdziwa historia" autorstwa Agnieszki Holland i Kasi Adamik to blisko 90 dni zdjęciowych, ponad 100-osobowa obsada, kilka tysięcy statystów i 60 jeźdźców. W obrazie wykorzystano 20 powozów, 80 sztuk broni palnej, 90 białej, a także dwa działa. Powstały spektakularne dekoracje, uszyto ponad 100 kostiumów.

Kostiumowa produkcja z międzynarodową obsadą i ogólnym budżetem 6 milionów euro to zupełnie nowa, pełna pasji, zmysłowa i okrutna opowieść o legendarnym polskim Robin Hoodzie. Ogrom przedsięwzięcia, twórczy wysiłek filmowców, wysmakowane zdjęcia i piękną, epicką historię już od dziś można obejrzeć w kinach całej Polski.

Obraz nie uniknął oczywistych porównań do kultowego serialu Passendorfera. Ta odważna konfrontacja z legendą zyskała jednak uznanie krytyków filmowych.

- Wierność historycznym realiom opłaciła się Agnieszce Holland i Kasi Adamik, bo wyszedł im film z nietypowym w polskim kinie epickim rozmachem, a zarazem trzymający się czasu i przestrzeni, o której opowiada - napisał Wojciech Kałużyński dla "Dziennika".

- Opowieść o świecie słowiańskiej gorączki i zmysłowego nienasycenia; świecie, w którym krzyżują się magia i upojenie, seks i mit – tak podsumował film Agnieszki Holland i Kasi Adamik, Paweł T. Felis z "Gazety Wyborczej".

Kontrowersje wzbudza aktor grający główną rolę - Václav Jiráček. Mierzący 175 centymetrów młodzieniec o chłopięcej twarzy i szczupłej sylwetce jest mocno inny od swojego poprzednika - Perepeczki. Odtwórca głównej roli został wybrany przez miesięcznik "Elle" jako jeden z czołowych twórców i osobowości, które "będą rządzić jesienią".

W filmie zagrali również: Michał Żebrowski jako czarny charakter Huncaga, Maja Ostaszewska jako wiedźma Margeta, Katarzyna Herman w roli uwodzicielskiej karczmarki Zuzy, a także Danuta Szaflarska, Marian Dziędziel, Eryk Lubos, Rafał Maćkowiak, Maciej Kozłowski, Małgorzata Zajączkowska, Krzysztof Stroiński i Marek Probosz.

"Janosik. Prawdziwa historia" od 4 września gości na ekranach polskich kin.


Za: Onet.pl

emem

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100