Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Kultura

Wacław Kondek - miłośnik wiejskich bajań
2008-08-25
Wystawa "Kamienie" w łódzkiej Galerii Forum prezentuje twórczość Wacława Kondka - artysty rozmiłowanego w ludowej sztuce i wiejskich wierzeniach.

Wacław Kondek całe życie artystyczne związał z Łodzią. Pochodził ze Śląska, w 1947 r. rozpoczął studia włódzkiej uczelni plastycznej. Był malarzem, rysownikiem, grafikiem i rzeźbiarzem, scenografem i felietonistą "Odgłosów". Jego styl definiowało zamiłowanie do sztuki ludowej, wiejskiego fantastycznego bajania, wierzeń i obrzędów. Wykazywał też niezwykłą biegłość w portretowaniu świata realnego. Miłość do Łodzi pokazał na rysunkach detali architektonicznych. Zmarł w 1976 r.

Jego twórczość przybliża łodzianom żona Maria Kondek. W Galerii Forum zaprezentowała rysunki powstałe w latach 1960-61. - Wzięłam się za dokumentację wszystkich prac Wacława - mówi Maria Kondek. - Pomaga mi kilka osób, bo sama nie dałabym sobie rady, tyle tego jest. Dzielę się tym, co udało nam się odkryć.

Na wystawę "Kamienie" (Galeria Forum, ul. Roosevelta 17, do 23 września, pn.-pt. 10-18) składa się kilkadziesiąt rysunków wykonanych w technice piórka i tuszu lawowanego. Każdy z rysunków stanowi oddzielną perełkę. Z pozornie abstrakcyjnych plam, wyglądających jak kamienie, wyłaniają się powszechne w twórczości Kondka motywy: madonny, wierzby czy licha i diabły. To z pozoru statyczna, a w rzeczywistości niezwykle ekspresyjna wizualnie ludowa fantastyka.

Artysta doczekał się w Łodzi swojej ulicy. - To dębowa aleja - mówi z dumą Maria Kondek.
Za: Marek Lewoc, Gazeta Wyborcza

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100