Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Polityka i społeczeństwo

Wrześniowe hity "Gniazda"
2009-10-16

Co najbardziej interesowało czytelników "Gniazda" we wrześniu? Które artykuły w naszym serwisie wzbudziły najwięcej emocji? Postanowiliśmy podsumować hity ubiegłego miesiąca.

Zdecydowanie i jednoznacznie artykułem, który zwracał największą uwagę czytelników okazało się oficjalne pismo RKP w sprawie nauczania religii wystosowane do Mazowieckiego Kuratora Oświaty. Jak do tej pory dokument ten miał 138 odsłon. Kwestia religii w szkołach okazuje się więc (nie po raz pierwszy) rzeczywistym problemem społecznym. Temat ten poruszaliśmy też w ostatnim drukowanym numerze ("Religia... ale jaka?" autorstwa Piasta związanego z RKP) oraz w jeszcze wcześniejszym ("SW zawalczy o religię słowiańską w szkołach" o działaniach ZZW "Słowiańska Wiara").

Na drugie miejsce z 76 odsłonami trafił tekst Folkowy Wieczór - impreza mocno słowiańska, nad którą oficjalny patronat rozpostarło "Gniazdo". Podczas tego poznańskiego wydarzenia można było obejrzeć pokaz wojów z bractwa Wataha, zobaczyć na żywo Percivala i posłuchać dobrej słowiańskiej muzyki. Zainteresowanie tą imprezą zachęciło nas, by wkrótce powrócić do tego tematu i dalszych planów organizatora.

Tylko dziesięć odsłon mniej miała Relacja ze Święta Plonów Wspólnoty Rodzimowierców "Watra" i Stowarzyszenia Historycznego "Silesia". Nie sama popularność tekstu, ale przede wszystkim  spore liczebnie uczestnictwo w tym i pozostałych świętach obchodzonych corocznie w różnych częściach kraju świadczy o potrzebie żywej relacji z rodzimą religią Słowian.

Czwarte miejsce pod względem czytelnictwa dzielą ex equo aż trzy artykuły: wciąż niejasna sprawa etnogenezy Słowian, gdzie dyskusję ostatnio podsycili antropolodzy i genetycy (Wojna o pochodzenie - drugie natarcie), relacja z Międzynarodowego Festiwalu Wikingów i Wenedów w Ryni nad Zalewem Zegrzyńskim (Wikingowie i Wenedowie świętowali i walczyli w Ryni) oraz teoria obecna w niektórych kręgach o polskich czakramach, którymi miałyby być m.in. Ślęża i Wawel (Wawel i Ślęża - słowiańskie miejsca mocy).

Warto dodać, że z dużym zainteresowaniem spotkały się również doniesienia o zwiększającej się liczbie chętnych do nauki języków słowiańskich (Języki słowiańskie coraz popularniejsze) i o rekonstrukcji grodziska w Lądzie, gdzie wzniesiono także słowiańską świątynię (Rekonstrukcja kąciny w Lądzie).

Wrzesień nie był miesiącem, kiedy serwis "Gniazda" był szczególnie chętnie odwiedzany (szczyt popularności przypadł w czerwcu). Wakacje to zwykle w mediach sezon ogórkowy. Niemniej zawsze śledzimy na bieżąco czytelnictwo zamieszczanych przez nas artykułów i czytamy z uwagą wszystkie maile. I cieszy nas, że ostatni numer "Gniazda", mimo iż ukazał się właśnie w wakacje, rozszedł się w szybkim tempie co do egzemplarza. Dołożymy starań, by numer następny, planowany pod koniec tego roku, zawierał tematykę, która przykuwa uwagę sympatyków naszego serwisu i by dotarł do większej liczby chętnych.

Bożywoj

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100