Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Archeologia i rekonstrukcja

Kolejne doniesienia o sanktuarium Słowian na Niesłyszu
2009-11-02

Najnowszy, listopadowy "Focus Historia" przynosi szereg szczegółowych informacji o odkryciu kolejnej słowiańskiej świętej wyspy. Szczególnie warto zobaczyć jej graficzną rekonstrukcję.

W artykule Marty Tychmanowicz "Zobacz Niesłysz" znajdujemy relację z wykopalisk prowadzonych pod kierunkiem prof. Wojciecha Chudziaka na Jeziorze Niesłysz, niedaleko Niesulic. Podobną świętą wyspę Chudziak odkrył na Jeziorze Zarańskim. Tychmanowicz dodaje, że archeolodzy wiedzą już o około dziesięciu podobnych miejscach na Pomorzu, m.in. w Żydowie.

Do sanktuarium na Jeziorze Niesłysz prowadził 100-metrowy most i był użytkowany prawdopodobnie przez około 300 lat. Archeolodzy wstępnie datują go na VIII-XII wiek, ale dębowe pale zostały już wysłane do analizy dendrochronologicznej i wkrótce poznamy termin ich ścięcia z dokładnością co do miesiąca. Nieco dalej na południe od tego miejsca już pięćdziesiąt lat temu odnaleziono resztki późnośredniowiecznego grodziska.

Na wyspie naukowcy odkryli okrągły wybrukowany plac średnicy 20 m, otoczony niskim wałem ziemnym. Na środku placu znajdowało się miejsce składania ofiar. Dookoła widoczne są ślady palonych ognisk.

Oprócz tego natrafiono m.in. na fragmenty ceramicznych naczyń z ok. X w. i wiosło. To jednak dopiero początek odkryć. Badania w tym roku miały wstępny charakter i będą kontynuowane w przyszłym.

"Odnalezienie fragmentów mostu potwierdza naszą koncepcję związaną z pewnym modelem zagospodarowania terenu przez Słwoian Zachodnich. Zgodnie z nim wyspa stanowi centralny punkt kształtowania przestrzeni. prowadzi do niej most, który poza rolą praktyczną ma znaczenie symboliczne, związane z przechodzeniem z jednego świata do drugiego. Wyspa to sfera sacrum - tu toczyło się życie publiczne lokalnej społeczności. W tym miejscu odbywały się obrzedy religijne, wiece i uczty" - powiedział "Focusowi Historia" prof. Chudziak.

Artykuł, choć krótki, urozmaicony jest wieloma fotografiami z wykopalisk oraz piękną rysunkową rekonstrukcją słowiańskiego sanktuarium na Niesłyszu.

Bożywoj

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100