Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Polityka i społeczeństwo

Zaduszki Piastowskie na kaliskim Zawodziu
2009-11-04

Odsłonięcie w Kaliszu kamienia milowego Stowarzyszenia Polski Szlak Bursztynowy z Wielunia było jednym z punktów Zaduszek Piastowskich, które odbywały się na grodzisku na Zawodziu. Ten rezerwat archeologiczny znajduje się na miejscu grodu pochodzącego z IX-X wieku. Gród odegrał bardzo ważną rolę w tworzeniu państwowości polskiej.


Kamień milowy to znak, który służył do oznaczania drogi w czasach Imperium Rzymskiego. Obecnie kamienie milowe Stowarzyszenia wyznaczają przebieg szlaku bursztynowego. Ich znaczenie jest raczej symboliczne, wskazują odległości do najważniejszych miejsc związanych ze szlakiem bursztynowym, jak choćby Carnuntum czy Zatoka Gdańska. Kamienie takie stoją już w Wieluniu, Konopnicy, Jantarze i Wilnie.


- Stowarzyszenie Polski Szlak Bursztynowy z miasta Królewskiego Wielunia przekazuje w darze Miastu Kalisz zwanego przez Ptolemeusza Calisią ten Kamień Milowy, aby jako dawniej wskazywał drogę wędrującym po bałtycki bursztyn kupcom, tako niech i dzisiaj prowadzi różnej nacji turystów ku Bałtykowi i przypomina im sławny w Starożytności Szlak Bursztynowy - powiedział podczas przekazania kamienia wiceprezes Stowarzyszenia Janusz Antczak, jednocześnie wicestarosta wieluński.


Prezes Bogusław Abramek przybliżył ideę szlaku bursztynowego oraz związki Wielunia z Kaliszem.


Za: Łódzkie

Magdalena Kopańska

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100