Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Filmy

Filmy ukraińskie w Polsce i polskie na Ukrainie
2009-11-10

W listopadzie 2009 rusza pierwszy Festiwal filmów ukraińskich w Polsce. Z kolei w kwietniu 2010 startuje Festiwal filmów polskich na Ukrainie. Jest to wspólny projekt Ukraińskiej Fundacji Filmowej i Pomorskiej Fundacji Filmowej przy udziale Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej pod patronatem Ministerstwa Kultury i Turystyki Ukrainy

Projekt rozpoczął w kwietniu 2008 roku Festiwal Filmów Polskich, realizowany w czterech miastach Ukrainy: Kijowie, Lwowie, Charkowie oraz Odessie. Pierwszej edycji tego wydarzenia towarzyszyła uroczysta premiera filmu Andrzeja Wajdy “Katyń", połączona z wręczeniem przez Prezydenta Ukrainy Wiktora Juszczenkę - Orderu Jarosława Mądrego - reżyserowi Andrzejowi Wajdzie. Z uwagi na ogromny sukces frekwencyjny przedsięwzięcia, projekt ten na stałe wpisał się w cykl najważniejszych wydarzeń kulturalnych, realizowanych w ramach polsko-ukraińskiej współpracy.

W tym roku po raz kolejny polscy widzowie będą mieli okazję zapoznać się twórczością filmową naszych wschodnich sąsiadów. W listopadzie bieżącego roku Festiwal Filmów Ukraińskich zagości w Gdyni, Sopocie, Krakowie oraz Warszawie. Tegoroczna edycja imprezy będzie okazją do prezentacji i dyskusji na temat najnowszych ukraińskich produkcji. W programie wydarzenia znajdą się najciekawsze propozycje z wielu, jakie w ostatnich latach powstały na Ukrainie.

Wśród festiwalowych tytułów znajdzie się m.in. film "Aurora" w reżyserii Roksany Bajrak. Ta niezwykła opowieść o umierającej dziewczynce i artyście baletowym, ich relacjach i emocjach jest z pewnością wartą poznania. Tytułowa bohaterka jest wychowanką domu dziecka, ofiarą katastrofy w Czarnobylu.

W ramach wydarzenia zaprezentowany zostanie także film Alana Badojewa "Pomarańczowa miłość". Akcja dramatu rozgrywa się w Kijowie: osamotniony, chory na AIDS mężczyzna zamieszcza w gazecie ogłoszenie, w którym proponuje parze młodych ludzi wyżywienie oraz przyznanie praw własności do atrakcyjnego mieszkania w centrum miasta. Muszą oni jednak spełnić pewien warunek: ich uczucie powinno być tak głębokie, by zgodzili się spędzać z umierającym każdy dzień, aż do końca.

Kolejne obrazy to filmy w reżyserii Oleksandra Kirijenki "Pomarańczowe niebo" oraz "Przebaczenie". Pierwszy z nich to historia miłości Marka, syna kijowskiego gubernatora Zaduchy i Iwanny, studentki Uniwersytetu Kijowskiego, galicjanki z pochodzenia i stronniczki Juszczenki. Młodzi bohaterowie poznają się podczas demonstracji pod murami Centralnej Komisji Wyborczej 24 października 2004. W rezultacie, nieoczekiwane uczucie wyrywa Marka z jego stabilnego życia - zamiast jechać studiować za granicę, pozostaje na Majdanie. Natomiast druga pozycja filmowa, opowiada historię młodego małżeństwa, które zmierzyć się musi z ogromną tragedią, jaką jest nieuleczalna choroba jednego z nich. W filmie znajdziemy odpowiedź na pytanie, czy po śmierci ukochanej osoby, w życiu nie ma już miejsca na szczęście i spełnienie.

Zaprezentowany zostanie również niezwykły obraz w reżyserii Jurija Iljenki "Modlitwa za Hetmana Mazepę". Film ten jest opowieścią o Iwanie Mazepie, bohaterze ukraińskiej historii, hetmanie, wybitnym mecenasie kultury, polityku oraz strategu. Reżyser w autorski sposób zmierza się z historycznymi mitami rozpowszechnianymi na temat hetmana za czasów carskiej Rosji i ZSRR. Wszystko to sprawia, że jest to dzieło kontrowersyjne, wokół którego rozgorzał już niejeden skandal.

W ramach programu Festiwalu znajdzie się także baśń dla dorosłych udowadniająca, że jeśli człowiek ma marzenie i to marzenie jest dla niego najważniejsze, to na pewno się spełni. Jest to film Maryny Kondratiewej "Pewnego dnia się obudzę", którego fabuła wynika z założenia, że jeśli w pewnym miejscu na naszej planecie stanie się coś dobrego, to na całej Ziemi będzie się żyło lepiej. Historia ta oparta została na matematycznej formule Augustin-Louis Cauchy'ego.

Realizacja Festiwalu Filmów Ukraińskich w Polsce oraz Polskich na Ukrainie to z pewnością doskonała okazja do wymiany doświadczeń oraz dyskusji na temat kinematografii w obu krajach. To także szansa na zwiększenie zakresu dystrybucji prezentowanych filmów i wzajemnej promocji twórczości filmowej w sąsiadujących krajach. Warto zauważyć, że zbliżającej się edycji Festiwalu Filmów Ukraińskich w Polsce towarzyszyć będą liczne spotkania z ukraińskimi reżyserami i aktorami. Taka formuła spotkań daje szansę na bezpośredni dialog z autorami filmów i możliwie jak najszersze zapoznanie się z walorami ukraińskiej twórczości.

Świętując w bieżącym roku stulecie polskiego kina, warto zwrócić uwagę na kinematografię ukraińską, która narodziła się trzynaście lat przed polską. Realizowany Festiwal Filmów Ukraińskich w Polsce jest ku temu z pewnością doskonałą okazją.

Więcej informacji, w tym plan projekcji na Stopklatka.pl

AC

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100