Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Polityka i społeczeństwo

Żywy skansen w Radomiu
2008-07-01
Prezydent Radomia, Andrzej Kosztowniak, chce przy pomocy pieniędzy z Unii Europejskiej zagospodarować dolinę Radomki. Chodzi głównie o teren wokół grodziska Piotrówka, będącego kolebką dzisiejszego miasta, pomiędzy ulicami Maratońską i Okulickiego.

Pierwsze plany zagospodarowania rzeki Mlecznej do celów turystycznych i rekreacyjnych powstały wiele lat temu. W 1964 roku architekt Konrad Brejtkop opracował projekt zielonych ścieżek wokół Piotrówki. Od tego czasu w rzece Mlecznej upłynęło wiele wody i współcześni planiści snują bardziej śmiałe wizje.

Atrakcją Parku Doliny Rzeki Mlecznej mają być skanseny archeologiczne. Według koncepcji archeologów, należy zrekonstruować część wałów obronnych wokół grodziska Piotrówka, a także odbudować jedną z bram wjazdowych. Przydałoby się także kilka dymarek do wytapiania żelaza. Muzeum imienia Jacka Malczewskiego w Radomiu marzy się żywy skansen, w którym mieszkańcy Radomia ciągle oglądaliby coś nowego. Skansen wzorowałby się na Danii, gdzie badania są prowadzone w przenośnych halach, a postępy prac można oglądać na bieżąco, również przez kamerki internetowe. Za niewielką opłatą zwiedzający mogą się sami przyłączyć do badań i kopać w ziemi pod okiem archeologów. Dolina rzeki Mlecznej obfituje w zabytki archeologiczne. Oprócz bardzo znanego grodziska Piotrówka w pobliżu znaleziono resztki osady z VIII, IX i X wieku, a także osadę hutniczą, gdzie jeszcze w XV wieku wytapiano żelazo. Zanim jednak na Piotrówce powstanie park o charakterze turystyczno-rekreacyjnym, to najpierw należy wydobyć i pochować w innym miejscu szkielety ludzi, którzy byli chowani na cmentarzysku Piotrówka.

Ponadto w pobliżu ulicy Dębowej ma być dobre miejsce na budowę dwóch parków tematycznych: "Doliny Jurajskiej" z eksponatami dinozaurów i "Doliny Plejstoceńskiej" z okazami mamutów i nosorożców włochatych, za czym optuje Klub Przyrodników Regionu Radomskiego.
Grzegorz Antosik

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100