Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Filmy

Libusza - pogańska królowa Czechów
2009-11-30

Czesko-amerykańska produkcja "The Pagan Queen" to dramat historyczny z elementami fantasy oparty na legendzie o Libuszy - czeskiej pogańskiej królowej i czarownicy, opisanej przez kronikarza Kosmasa.


Obdarzona magiczną mocą, wieszcząca przyszłość wzniosła pierwszy gród - Pragę - który stał się stolicą kraju. Jako kobieta rządziła podległymi sobie plemionami wraz z dwoma siostrami - Kazi i Tetką. Dysponowała armią złożoną z kobiet prowadzoną przez jej przyjaciółkę - Amazonkę Vlastę.


Gdy spokojna ludność kraju, żyjąca z rolnictwa, zostaje zaatakowana poddani zmuszają Libuszę do wyjścia za mąż. Nie mając wyboru, królowa wybiera sobie na męża swego dotychczasowego kochanka - oracza Przemysła. Tenże, objąwszy władzę, niewoli podległy lud rolników i wprowadza rządy żelaznej pięści. Jednak Vlasta, potajemnie kochająca się w Libuszy, odrzuca nowego króla i wraz ze swoją armią dziewic wypowiada wojnę całym Czechom.


Film wyreżyserował Constantin Werner, znany dotychczas tylko z kiepskiego "Dead Leaves". W rolach głównych wystąpili Winter Ave Zoli (Libusza), Csaba Lucas (Przemysł) i Lea Mornar (Vlasta). Trailer zapowiada fantasy w starym stylu. Widoczne są wyraźne nawiązania do słowiańskiego pogaństwa (w wielu scenach pojawia się np. posąg Światowida). Od 15 października film jest już w amerykańskich kinach.

Bożywoj

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100