Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Kultura

Trifon Zarezan - bułgarskie święto wina
2010-02-14

Obchody Trifon Zarezan - bułgarskiego święta winorośli i winiarzy - będzie można zobaczyć także w Polsce. 15 lutego (poniedziałek) od godz. 18:00 w Bułgarskim Instytucie Kultury (Al. Ujazdowskie 33/35, Warszawa).

W bułgarskiej tradycji narodowej Święty Trifon czczony jest 1 lub 14 lutego (stary lub nowy styl) jako Trifon Zarezan – opiekun hodowców winorośli, winiarzy i karczmarzy. W ten dzień rytualnie przycina się winorośl (zarjazvam – w języku bułgarskim oznacza przycinam, stąd Zarezan) aby zapewnić urodzaj. Niektóre badania etnograficzne wskazują na to, że cześć na rzecz świętego jest kontynuacją kultu Dionizosa – starogreckiego boga winorośli, wina oraz zabawy.

Zespół Sarakina to polsko-bułgarsko-czeska formacja wykonująca muzykę etno-jazzową. Kompozycje i aranżacje z wpływami muzyki bałkańskiej, klasycznej, cerkiewnej, współczesnej jak i z elementami improwizacji jazzowej przenoszą klimaty etniczne do muzyki artystycznej. Zespół tworzą profesjonalni muzycy, absolwenci wyższych szkół muzycznych. Grupa istnieje od 1999 roku.

Wilczyn Warszyc/mat. organizatora/BIK

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100