Gniazdo - rodzima wiara i kultura

G n i a z d o

Rodzima wiara i kultura

Strona główna   •   Gniazdo   •   Konkurs   •   Szukaj   •   Linki   •   Kontakt

Filmy

"Agora" nie trafi do kin? - protest chrześcijan
2010-03-10

Polski dystrybutor waha się, czy wprowadzić do kin kontrowersyjny film "Agora" w reżyserii Alejandro Amenabara.

Obraz był wielokrotnie posądzany o antychrześcijański wydźwięk. W Hiszpanii oprotestowały go organizacje praw człowieka, zarzucając twórcom promowanie antychrześcijańskich nastrojów i utrwalanie fałszywych stereotypów na temat katolików. Film miał również problem ze znalezieniem dystrybutora m.in. w Stanach Zjednoczonych oraz we Włoszech. W tym drugim przypadku duży wpływ na decyzje potencjalnych dystrybutorów miała ponoć obawa przed reakcją Watykanu.

Według katolickiego tygodnika "Idziemy", Amenábar ukazał chrześcijaństwo jako religię prymitywną, niszczącą cywilizowany świat pogański, a bohaterkę filmu Hypatię jako feministyczny wzór wszelkich cnót i ofiarę intryg fanatycznego biskupa Cyryla, buntującego przeciwko niej tłum chrześcijan "wyglądających jak współcześni talibowie".

- Jeszcze się wahamy, to bardzo dobry film, ale niepokoją nas niektóre głosy po pokazach prasowych… To trudna decyzja - wyjaśnia Jacek Turski, z działu marketingu Forum Film.

Dzieło opowiada o losach Hypatii - filozofki, która została w bestialski sposób zabita przez podburzony tłum chrześcijan, który zniszczy też Bibliotekę Aleksandryjską. Wydarzenia zwiastują koniec epoki antycznej i ekspansje religii chrześcijańskiej.

W roli głównej wystąpiła Rachel Weisz. "Agora" planowo powinna trafić do naszych kina w piątek, 12 marca.

Więcej o filmie na stronach "Gniazda":

"Agora" Amenábara dzieli opinie

Ekranizacja życia ikony pogaństwa

Za: Onet.pl

Megafon.pl/ Tereska

Powiadamiacz

Jeśli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w naszym serwisie, wpisz swój adres email i wyślij.


Wszelkie prawa zastrzeżone © gniazdo.rodzimowiercy.pl
CEP CMS wersja 0.1.100