Archives

Gniazdo nr 28

Zapraszamy do zakupu numeru 3(28)/2022 Gniazda – ogólnopolskiego pisma o rodzimej wierze i kulturze, tworzonego przez rodzimowierców dla rodzimowierców i miłośników Słowiańszczyzny.

Dużo się dzieje, w Polsce i na świecie. My jednak nie zwalniamy tempa i oddajemy w Wasze ręce kolejny numer „Gniazda”, który możecie zamawiać w naszym sklepie! Centralnym artykułem tego wydania jest obszerne opracowanie wyników ankiety poglądów rodzimowierców, którą przeprowadziliśmy na przełomie kwietnia i maja br. Nasi autorzy wnikliwie zestawiają odpowiedzi respondentów z wynikającym ze źródeł „modelowym obrazem rodzimej wiary”. Prowokują tym samym do podjęcia refleksji i szerszej dyskusji, które w przyszłości mogą zaowocować wypracowaniem nowych, potrzebnych rozwiązań, uwzględniających zarówno wierność tradycjom Przodków, jak i potrzeby duchowe współczesnych. W ramach cyklu „Rodzimowiercze refleksje” Anna Rusowicz z grupy Słowianie w Szkocji dzieli się przemyśleniami na temat trudów czekających na fascynatów Słowiańszczyzny chcących podążać duchową drogą naszych protoplastów, a Wojsław Brożyna z gromady Wolni Rodzimowiercy Krakowa podejmuje rozważania nad wyzwaniami, które przed rodzimowiercami stawiają globalne zmiany klimatu. Relacjonujemy też wydarzenia z życia polskiego rodzimowierstwa: zniknięcie posągu Peruna ze Ślęży, przebieg Święta Stado, na którym ekipa „Gniazda” miała w tym roku sporą reprezentację, a także zapowiadamy nowy Festiwal Rodzima Ziemia. Witold Bilski w swej recenzji zachęca do obejrzenia spektaklu „Żywot” Teatru Emigrant w Poznaniu, a Małgorzata Lewandowska z reporterską precyzją przygląda się słowiańskim motywom obecnym na tegorocznym Pyrkonie. Nie brakuje też, jak zwykle, nowości ze świata nauki, recenzji muzycznych, podsumowania „Pogańskiego grania”. Powracamy również z komiksem dla dzieci „Poblask” Justyny Bazylewicz. Nowy numer wieńczy galeria prac Karoliny Wucke, która prezentuje swoje wizje rodzimych bóstw i demonów. To wszystko i jeszcze więcej w najnowszym numerze „Gniazda”.

Na okładce: Witold Pruszkowski, „Spadająca gwiazda”, 1884 r. (olej na płótnie).

Gniazdo nr 29

Zapraszamy do zakupu numeru 4(29)/2022 „Gniazda” – ogólnopolskiego pisma o rodzimej wierze i kulturze, tworzonego przez rodzimowierców dla rodzimowierców i miłośników Słowiańszczyzny.

Wydanie obfituje w ciekawe oraz skłaniające do zadumy teksty – jesteśmy przekonani, że ich lektura świetnie wypełni Wam coraz dłuższe jesienno-zimowe wieczory.

Tym, co wyróżnia najnowsze „Gniazdo”, jest niewątpliwie pierwsze w historii czasopisma śledztwo dziennikarskie – poznajcie tajemniczą i zapomnianą sprawę Światowida z Żychlina! Miłośników doniesień reporterskich zainteresuje również sprawozdanie z X Ogólnopolskiego Wiecu Rodzimowierczego w Sulejowie.

Na naszym forum wymiany myśli jak zwykle gwarno; w swoich rodzimowierczych refleksjach autorzy podjęli tematykę holistycznego podejścia do Słowiańszczyzny, podziałów wśród rodzimowierców czy praktykowania wiary.

Tradycyjnie nie zabraknie interesujących doniesień archeologicznych – tym razem z Dalmacji i Puszczy Białowieskiej. Na wyróżnienie zasługują również dwa arcyciekawe teksty o sporyszu oraz maku – tak ważnych i niejednoznacznych dla naszej kultury ludowej.

Co słychać w stałych rubrykach? Po krótkiej przerwie ze zdwojoną siłą wracają recenzje książek. Nie zabraknie przykładów dobrej poezji i prozy (również dla najmłodszych!). Dział muzyczny w swoim rytmie: świeża dostawa recenzji płytowych, koncertowe kalendarium oraz wywiad z Bartłomiejem Dziadoszem, twórcą projektu Żerca.

Nie zapomnijcie też o pięknych i klimatycznych pracach Marleny Królik, które zamykają najnowsze „Gniazdo”.

Zachęcamy do lektury!

Na okładce: Duchy Przodków autorstwa Olgi Kornackiej.

Gniazdo numer 20 – reedycja

RODZIMOWIERSTWO
Dziewanna – ognisty aspekt archetypu dzikiej kobiety
Stado 2019 – relacja
Wici: Duchowe Plony i Ogólnopolskie Święto Welesa
Bornholm: wrota do Skandynawii
Chram „Stokroć”
TRADYCJA LUDOWA
Dzielnica. Wioska o długiej tradycji
Trifon Zarezan – święto wina
SPOŁECZEŃSTWO
Krótkie doniesienia ze świata nauki
List otwarty do redakcji
DLA DZIECI
Domowik
Kolorowanki
LITERATURA
Nowości książkowe
Słowiańskie strachy wracają do łask
Wąpierz
MUZYKA
Muzycy o sobie: ROD
Muzycy o sobie: Warszał
Wywiad: Dziewanna
Recenzje muzyczne
Pogańskie granie
NASZA GALERIA
Widget